yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
Yükleniyor...
We didn't find any results
haritayı aç
View Roadmap Satellite hibrit Terrain Benim konumum Tam ekran Önceki Sonraki
Your search results

Belarus’a Gitmek İçin Ne Gerekli?

tarafından gönderildi Beyaz Rusya Emlak üzerinde Eylül 29, 2023
0

Belarus’a Gitmek İçin Ne Gerekli? Belarus, Doğu Avrupa’da yer alan, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen bir ülkedir. Türkiye ile Belarus arasında seyahatlerde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bu makalede, Belarus’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının bilmesi gereken temel bilgileri bulabilirsiniz.

Ana Başlıklar

Vize İşlemleri

Belarus’a Vizesiz Seyahat

Türkiye ile Belarus arasında karşılıklı seyahatlerde vize uygulaması 1 Haziran 2014 tarihinde kaldırılmıştır. Ancak bu vizesiz seyahatin bazı şartları bulunmaktadır:

  • Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri Belarus’a yapacakları seyahatlerinde, ikamet süreleri giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftırlar.
  • Vatandaşlarımızın Belarus’taki toplam ikamet süreleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren bir takvim yılı içerisinde 90 günü aşmamalıdır.

Uzun Süreli İkamet ve Çalışma Vizesi

30 günü aşan süreyle Belarus’ta ikamet edecek veya çalışma amacıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Belarus’un Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğundan vize alması gerekmektedir.

Belarus Ankara Büyükelçiliği

Sağlık Sigortası

Belarus’a seyahat eden vatandaşlarımızın, ülkeye giriş yapabilmeleri için Belarus sağlık sigortası yaptırmaları gereklidir. Sağlık sigortası Belarus’a gelmeden önce veya Minsk havalimanında yaptırılabilir.

Sürücü Belgesi ve Taşıtlar

Belarus’ta vatandaşlarımızın ikamet izni veya tezkeresi aldığı tarih itibariyle mevcut sürücü belgesi noter onaylı Rusça tercümesi olması şartıyla 90 gün geçerlidir. Bu süre sonrasında Belarus sürücü belgesi almak için ilgili makamlara başvurulmalıdır.

Döviz ve Gümrük İşlemleri

Belarus’a giriş veya çıkış yapan yabancıların, beraberinde getirdikleri döviz miktarının 10.000 ABD Dolarının üzerinde olması halinde gümrük kapılarında bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

Belarus’ta İş Kurma: İş Türleri ve Bir İşletme Açmak için Gereken Zaman

Belarus Cumhuriyeti Gümrük Kuralları


Bu makalede Belarus’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının dikkate alması gereken temel bilgilere yer verilmiştir. Seyahat öncesi ve sırasında bu bilgilerin göz önünde bulundurulması, olası sorunların önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Belarus’a Gitmek İçin Ne Gerekli? Sıkça Sorulan Sorular

Belarus’a gitmek için vize lazım mı?

Türkiye ile Belarus arasında karşılıklı seyahatlerde vize uygulaması 1 Haziran 2014 tarihinde kaldırılmıştır. Ancak 30 günü aşan süreyle Belarus’ta ikamet edecek veya çalışma amacıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın vize alması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Belarus vizesi kaç günde çıkar?

Belarus vizesi başvurusu sonrasında genellikle 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak yoğun dönemlerde bu süre uzayabilir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Belarus vizesiz kaç gün kalınır?

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri Belarus’a yapacakları seyahatlerinde, ikamet süreleri giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaftırlar.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


YouTube Videoları

  1. BELARUS’A NASIL GİDİLİR|🇧🇾RESMÎ İŞLEMLER NELERDİR| SORGUYA ALIYORLAR MI?DETAYLI ANLATIM|
  2. Belarus ile ilgili merak edilen herşey bu videoda!!!
  3. MİNSK / Belarus (1.Bölüm) Küllerinden yeniden doğan şehir…

Cevap bırakın

Your email address will not be published.

  • Gelişmiş Arama

    Daha Fazla Arama Seçeneği

Listeleri Karşılaştır